Čtyřlístek - komunikační typy

V publikaci Jak jednat s různými typy lidí jsme čtenářům slíbili, že zde najdou správnou odpověď na otázku, jaké komunikační typy představují kreslení hrdinové ze známého českého komixu Čtyřlístek. Tak schválně, jestli jste je otipovali a otypovali správně:

Fifinka

Fifinka je převážně řídící komuniační typ. Má potřebu kluky organizovat. Je to klasický vůdčí typ s orientací na úkol. Při komunikaci je aktivní a precizní, což vyžaduje i od ostatních, takže se není čemu divit, když ji zejména Bobík a Pinďa někdy přivádějí k zoufalství. 

Myšpulín

Myšpulín je analytický komunikační typ. Je výrazně orientován na úkol a je spokojen, když má jasné zadání, do kterého se může pustit. Třeba nějaký problém, který je potřeba vyřešit vynálezem. V jeho komunikačním stylu jsou však samozřejmě zastoupeny i jiné typy. Nedá se o něm říci, že by byl vyloženě pomalý a vážil každé slovo.

Bobík

Bobík je převážně expresivní komunikační typ. Pro citově zabarvené slovo nejde daleko. Je emotivní, často se nechává strhnout svými pocity, mnohdy reaguje prudce s výraznými gesty a mimikou. Přitom je citlivý, ale nevnímá, jak sám působí na druhé. Nevadí mu nést odpovědnost, rád se staví do role lídra, ale skutečným organizátorem není. 

Pinďa

Pinďa je typický přátelský komunikační typ. Nevadí mu přenechat iniciativu jiným, má snahu jim pomáhat a vycházet vstříc. Je vstřícný, jeho reakce jsou většinou souhlasné a přátelské.

Nic samozřejmě neplatí absolutně. Všichni jsme kombinací různých komunikačních typů a to dokonce smyšlené postavičky. Celý příklad se čtyřlístkem je ilustrativní, protože jak jsme naznačili třeba u Myšpulína, ten je spíše kombinací analytika a řídícího typu.

Diskusní téma: Čtyřlístek

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek